Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne jest opłacalna?

Podwyżki cen energii powodują zwiększenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych i firm.

Ceny prądu wciąż wzrastają, a oprócz tego nakładane są dodatkowe obciążenia, takie jak opłata mocowa. Przeanalizowaliśmy więc uzyski z instalacji fotowoltaicznych, które zrealizowała nasza firma w poprzednim roku (przed wprowadzeniem opłaty mocowej).

Rezultaty są imponujące!

Przykładowo, instalacja zrealizowana na potrzeby gospodarstwa domowego o mocy 5kWp (kilo watt peak to jednostka mocy, która określa jaką ilość energii czyli kilowatogodzin może wytworzyć instalacja fotowoltaiczna) wygenerowała 5 tysięcy kWh przez rok. Dzięki temu właściciele zaoszczędzili 3 tysiące złotych w ciągu roku.

Z analizy wynika, że około 45 procent wygenerowanej energii zostało skonsumowane bezpośrednio, a nadwyżka około 55 procent została przesłana do sieci energetycznej, stanowiącej swoistego rodzaju „akumulator” i odebrana w nocy lub okresie jesienno-zimowym.

Jak wygląda to w przypadku firmy?
Instalacja fotowoltaiczna na potrzeby przedsiębiorstwa produkcyjnego o mocy 50 kW pomogła rocznie zaoszczędzić 32 500 złotych.

Od 2021 roku pojawił się nowy składnik faktury za energię – opłata mocowa. Ta opłata niewątpliwie podniesie koszt wszystkim odbiorcom energii elektrycznej, ale w głównej mierze dotknie właśnie firmy. Koszty będą tym wyższe im większy będzie wolumen energii pobieranej przez nie w szczytowych godzinach zapotrzebowania, czyli od 7:00 do 22:00.

Więcej pod linkiem: Opłata mocowa – jak wzrosną koszty energii przedsiębiorców z branży meblowej, mięsnej oraz handlowej? – WysokieNapiecie.pl

Zapoznaj się z nasza ofertą: Elektrownie Fotowoltaiczne – Ceny i Opinie | ENLAB Fotowoltaika