Ogniwa fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, falowniki, inwertery …. pytania i odpowiedzi

1JAKI WPŁYW MA TEMPERATURA I ZACIENIENIE NA EFEKTYWNOŚĆ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?
Im niższa temperatura modułu fotowoltaicznego tym większa produkcja energii elektrycznej. Oczywiście, słońce w zimie pojawia się na krótszy czas i ustawione jest pod niższym kątem (promienie przechodzą dłuższą drogę przez atmosferę) ale właśnie wtedy panel może wykazać największą chwilową produkcję energii.
2DLACZEGO DOBÓR ODPOWIEDNIEGO INWERTERA JEST TAK WAŻNY?
Wybór odpowiedniego inwertera jest jednym z kluczowych, obok wyboru modułów, zagadnieniem przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej. Jego właściwy dobór ma wpływ na niezawodność, efektywność i obsługę systemu. Oprócz typowo elektrycznych cech inwertera ważnym zagadnieniem jest sposób przekazywania danych o produkcji energii do użytkownika. Graficzne wyświetlacze LCD, Bluetooth do łączności ze smartfonem, serwer www, to coraz częściej spotykane cechy inwerterów wiodących producentów.
3DLACZEGO DOBÓR ODPOWIEDNICH MODUŁÓW FOTOWOLTAICZNYCH JEST TAK WAŻNY?
Moduły fotowoltaiczne mają pracować w trudnych warunkach (deszcz, mróz, śnieg, słońce, grad) przez co najmniej 25 lat. Wiedza o tym, które moduły sprostają takim wyzwaniom przez długi czas zapewniając jednocześnie odpowiednio dużą produkcję energii jest bardzo ważna dla długookresowego powodzenia inwestycji.
4CO MUSZĘ DOSTARCZYĆ ABY MOŻNA BYŁO PRZYGOTOWAĆ PROJEKT MOJEJ INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?
Wymagane: - Adres nieruchomości gdzie będzie realizowana inwestycja (lub jej współrzędne gps lub numer działki budowlanej) Zalecane: - Ostatni rachunek za energię elektryczną (moc przyłączeniowa, zużycie energii, taryfy) - Plany budowlane budynku jeżeli instalacja będzie na budynku Przydatne: - Wiedza o zużyciu energii w rozbiciu na pory dnia, roku - Rodzaje i moce odbiorników prądu (pompa ciepła, pralka, zmywarka, inne)
5DLACZEGO INSTALACJE FOTOWOLTAICZNE SĄ W ZIMIE BARDZIEJ EFEKTYWNE NIŻ SOLARY DO OGRZEWANIA WODY?
Moc modułów PV rośnie wraz ze spadkiem temperatury ! Dodatkowo po przetworzeniu na energię elektryczną nie może już ona uciec do otoczenia tak jak w przypadku energii cieplnej solarów. W związku z tym nawet przy małym natężeniu światła oraz przy niskiej temperaturze moduły PV nadal wytwarzają energię. W panelach solarnych im niższa temperatura tym więcej ciepła ucieka z powrotem do atmosfery i ich moc grzewcza maleje. Dodatkowo poniżej pewnej wartości natężenia światła moc dostarczona przez słońce jest mniejsza niż ciepło wypromieniowane (nawet przy próżniowych panelach solarnych) i instalacja przestaje pracować. W modułach fotowoltaicznych energia jest wytwarzana jest nawet przy minimalnym oświetleniu ! To od inwertera zależy przy jakiej wartości granicznej uruchomi się produkcja energii (zwykle chodzi o to, aby pobór prądu przez pracujący inwerter nie był większy od dostarczonego z modułów fotowoltaicznych).
6JAKI JEST CZAS PRACY INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ ? PO ILU LATACH NALEŻY WYMIENIĆ PANELE FOTOWOLTAICZNE?
Czas pracy instalacji fotowoltaicznej nie jest w żaden sposób ograniczony. Producenci gwarantują, że moduły fotowoltaiczne zachowają sprawność powyżej 80 % w okresie 25 lat. Po tym okresie w dalszym ciągu będą wytwarzały energię – nie ma potrzeby ich wymiany.
7JAK MONTOWANE SĄ PANELE FOTOWOLTAICZNE DO BLACHODACHÓWKI? CZY WYMAGANE JEST PERFOROWANIE DACHU?
Konieczne jest wkręcenie do każdej krokwi kilku śrub z gwintem podwójnym. Na tych śrubach wspierają się szyny mocujące modułów.
8JAK WYGLĄDA PROCES MONTAŻU – CZY INWESTOR MUSI WYKONYWAĆ JAKIEŚ PRACE DACHOWE?
Całość prac wykonujemy w ciągu 2-3 dni roboczych. Ze strony inwestora nie są wymagane żadne przygotowania. Natomiast rekomendujemy wykonanie oględzin powierzchni blachy i uzupełnienie ewentualnych ubytków w powłoce lakierniczej, gdyż po zamontowaniu modułów dostęp do tych miejsc nie będzie możliwy.
9JAKI JEST OPTYMALNY KĄT NACHYLENIA DACHU I CZY OPŁACALNA JEST KOREKTA KĄTA NACHYLENIA, POPRZEZ INWESTYCJĘ W KONSTRUKCJĘ KORYGUJĄCĄ?
Optymalny kąt nachylenia wynosi od 30-40 stopni. Przy kącie dachu odbiegającym od tych wartości nie opłaca się inwestować w konstrukcję korygującą, gdyż spadek wydajności modułów jest na poziomie kilku procent i nie zrekompensuje nakładów.
10KIEDY MOŻE BYĆ WYMAGANE WYBUDOWANIE STACJI TRAFO?
Jeśli moc instalacji nie przekracza mocy umownej (moc przyłączeniowa- określona w umowie z dystrybutorem energii ), z pewnością nie będzie potrzeby wybudowania stacji trafo. Natomiast w przypadku, jeśli moc instalacji przewyższa moc umowną, decyzja zależy od oceny lokalnego dystrybutora energii.
11CO W PRZYPADKU GDY MOC INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ JEST WIĘKSZA NIŻ MOC UMOWNA – MOC PRZYŁĄCZENIOWA, KTÓRA JEST OKREŚLONA W UMOWIE Z DYSTRYBUTOREM ENERGII?
W takim przypadku należy wystąpić do dystrybutora energii z wnioskiem o zwiększenie mocy umownej. Po uzyskaniu pozytywnej decyzji można przeprowadzić taką inwestycję.
12JAKĄ POWIERZCHNIĘ DACHU ZAJMUJE 1 KW INSTALACJI FOTOWOLTAICZNEJ?
1 kW zainstalowanej mocy zajmuje około 6,5 m2 dachu.
13CZY PANELE FOTOWOLTAICZNE SĄ ODPORNE NA GRAD?
Moduły wykonane są ze szkła hartowanego, które zabezpieczone jest powłoką silikonową i są odporne na grad o wielkości piłeczki pingpongowej.
14W JAKI SPOSÓB ODBYWA SIĘ MONTAŻ PANELI FOTOWOLTAICZNYCH?
Moduły montowane są na specjalnym stelażu, który przytwierdzony jest do krokwi.
15CZY SYSTEMY MONTAŻOWE DO PANELI FOTOWOLTAICZNYCH WYMAGAJĄ OKRESOWEJ KONSERWACJI?
Nie, nie wymagają żadnej konserwacji. Są wykonane ze stali kwasoodpornej i aluminium.
16CZY INWERTER WYMAGA ZABEZPIECZENIA PRZED NIEKORZYSTNYMI WARUNKAMI ATMOSFERYCZNYMI?
Tak, konieczne jest umieszczenie go pod zadaszeniem, ewentualnie w obudowie.
17JAKA JEST PRODUKCJA ENERGII Z 1 KW ZAINSTALOWANEJ MOCY?
W naszych warunkach nasłonecznienia produkcja energii z 1 kW wynosi około 1000 kWh rocznie. Wielkość wyprodukowanej energii, zależy od umiejscowienia instalacji oraz od kąta nachylenia dachu. Najlepszą lokalizacją dla instalacji jest strona południowa.